Despre propriul meu proces de devenire
- Adela Margin
- 28 mai
- 4 min de citit
Ce am ales sa impartasesc acum e extrem de personal. Insa extrem de important. Cand ne chinuiam sa invatam o data si-o data tabla inmultirii, mama ei...de tabla...(Ca nici la maica-sa nu i au placut calculele...desi era buna la mate. )A iesit acest cantecel...Intre timp scrie mult mai corect si a invatat si tabla inmultirii, dar am ales sa-l impart si cu voi, caci poate ajuta si alti parinti...care se 'straduiesc' sa invete cu copiii lor...diverse, sa zicem. Initial, m-am ferit...din tot felul.de motive! Dar adevarul e ca acest cantecel ...'imperfect' e rodul muncii noatre in echipa...Fiecare dintre noi...am contribuit cu ceva la acest cantecel....vers, muzica...entuziasm etcPentru ca nu perfectiunea conteaza, ci acel IMPREUNA!
M-a bantuit mult acest IMPREUNA, in ultimii ani...mai ales de cand am devenit mama. Si am avut multe momente in care, desi, era principiul meu de capatai: Imi tinusem prietenii aproape dupa liceu, creasem un mini grup-familie cu relatii foarte faine si foarte stranse...care ne-am ramas aproape, si la greu.
Insa cercul nostru incet incet s-a aerisit, mai ales odata cu venirea pandemiei. Cum s-a intamplat in multe familii. Imi amintesc si acum vorba lui Esther Perel: "It takes a village to raise a child". Parca facusem totul anume, inspre a pregati drumul acesta. Insa casnicia mea se destramase, destul de aprupt si fara notificare prealabila. Si intregul sat parca a disparut si el, odata cu pandemia si destramarea familiei mele. In realitate, poate ca nu, insa in interiorul meu, asa s-a intamplat, cu siguranta! Insa, desi cu putine resurse...si-n acelasi timp cu cativa oameni dragi, aproape...am continuat sa cred si sa dezvolt acest principiu al IMPREUNA.
Ca mai apoi, sa gasesc si o formare in care sa ma regasesc si din care sa-mi doresc sa fac parte! Aceasta a fost "Terapia sistemica centrata pe emotii" - o terapie care are in spate principiile atasamentului. In cadrul ei am invatat ce inseamna o relatie sigura! Durea...sa stiu ca nu o mai am, insa aducea si speranta sa stiu ca daca am simtit vreodata linistea aceea, ea se poate reintoarce! Caci asta e principala trasatura a Terapiei experientiale: Re-cream experiente noi! Iar odata create acele experiente, ele au capacitatea, de a se intamulti si in alte relatii. Iar cand acele relatii devin sigure, acel IMPREUNA poate renaste si in jurul nostru. Imi dau seama ca nu am renuntat nicio clipa la visul meu: acela de a FI IMPREUNA!
A fost dificil sa parcurg din nou drumul, dupa ce am picat din varful muntelui: si personal si profesional, caci am facut o reconversie profesionala importanta. Mai tot timpul am facut ce-am vrut, cum imi spune maica-mea...si asa si e. Dar de data asta eram acasa...desi acel acasa a avut nevoie de multa șlefuire, din nou. De data asta, imi implineam misiunea: aceea de a avea o contributie importanta in viata oamenilor cu care lucram.
Am avut-o si pana atunci...nu ma plang, dar parca asta era altceva. Nu-mi uit, dintre colegi, care mi-au multumit ca nu cunoscuseră niciun "sef" care sa-si doreasca sa-si creasca colegii peste sau dincolo de el. Asa parea normal si natural. Ca si cum iti cresti proprii copii si-ti doresti sa le fie mai bine!
Asadar, pare ca iar am facut ce-am vrut...am plecat dintr-un domeniu relativ stabil in a construi altceva. Nici macar nu stiam ce sau cum. Dar mi-am descoperit cel mai important atu: acela de a crea si a aduce siguranta, in jurul meu. Astfel ca ma regăseam in grupuri... creind acel spatiu magic in care fiecare sa ajunga sa fie, exact asa cum e! Dar a urmat apoi, si mai multa munca(ca lucrurile bune se obtin prin munca, nu?:)), ca sa gasesc din nou, acel spatiu Safe si pt mine! Si-ncet incet, l-am gasit din nou. In mine, si in cei din jurul meu! Care au fost mereu acolo! Dar eu nu-i mai vedeam.
Asadar, azi imi doresc sa duc mai departe din tot acest DAR pe care l-am slefuit mult in ultimii...multi ani, de a oferi CRESTERE IN SIGURANTA. Aceasta e o poveste lunga si daca ai citit pana aici, iti multumesc!
....nu e chatGBT ...e doar simtire si suflet: Imi doresc sa creez acel spatiu, pentru colegi terapeuti care cauta acel loc SAFE sau SIGUR pt ei, sa se regaseasca, sa impartaseasca, sa primeasca sprijin si sa-si poata ramane fideli propriilor principii. Acela de a Fi primit asa cum esti, si atat! Si de a-si crea relatii care sa-i sustina si cu ajutorul carora sa creasca pe plan personal si profesional. Caci nu e usor, sa fii terapeut la inceput de drum.
Un loc, unde, sa ne putem fi Alaturi! Sa ne gasim locul si posibilitatea de a creste, impreuna!
Un loc unde sa ne sprijinim reciproc. Pentru ca si eu am simtit acelasi lucru...si il simt si acum, uneori! Poate ti-ai cautat un loc unde sa simti ca apartii; sau un loc unde sa te poti simti inteles si acceptat(no matter what) sau un loc unde sa poti sa vii si tu, cu ale tale...
Ca deh...si terapeutii/coachii sunt oameni...si au greutatile lor.
Sau poate un loc unde sa-ti faci prieteni in care sa ai incredere ca-ti poti impartasi valorile si gandurile, simtindu-te acceptat asa cum esti.
Pentru mai multe...va rog sa va inscrieti aici la grup:
Iar ca sa fiti anuntati de viitoare grupuri sau evenimente in aceasta directie, va asteptam in comunitatea ART OF FEELING: https://www.facebook.com/groups/1540652476387791/
Cam asta e talentul meu: A Crea SIGURANTA. Sa fie cu folos si va astept sa ne regasim impreuna.




Comentarii